تبلیغات
نوریها - مطالب اردیبهشت 1396
 
نوریها
 
 

عجیب ترین رسوم قبیله های آفریقایی که باور نمی کنید

عجیب ترین رسوم قبیله های آفریقایی که باور نمی کنید

عجیب ترین رسوم قبیله های آفریقایی که باور نمی کنید 

مردم قبایل سنتی آفریقا کارهای عجیب و غریب زیادی انجام میدهند، از تغییر دادن شکل اعضای بدن به گونه های فاجعه بار گرفته تا ازدواج های عجیب. در سراسر آفریقا، جوامع قبیله ای سنت هایی را اجرا می‌کنند که فرهنگ هایشان را شکل داده اند، سنت هایی که در طول قرن ها و شاید حتی یک میلیون سال شکل گرفته اند.

 

هر کدام از این سنت ها و آداب که در شرایطی خاصی یا یک زمان معین از سال انجام می‌شوند جذابیت خاص خود را دارند و برای ناظران غیربومی عجیب و غریب و گرچه دیدنی به نظر می‌رسند. تعداد زیادی از قبایل آفریقایی هنوز هم سنت ها و سبک زندگی قدیمی خود را حفظ کرده

 

و از دنیای مدرن دوری می‌کنند و زندگی بدوی آنها همراه با سنت های منحصر به فرد، انسان های آمده از جوامع مدرن را در حیرت فرو می‌برد. در ادامه قصد داریم شما را با تعدادی از این سنت ها و آداب دیدنی قبایل آفریقایی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

۱- قبیله ی وودابی، مراسم گِرِوول

عجیب ترین رسوم قبیله های آفریقایی که باور نمی کنید

در انتهای فصل بارندگی در نزدیکی رودخانه ی چاد در شمال نیجر، مردم قبیله ی «وودابی» «Wodaabe» برای برگزاری جشن «کیور سالی» «Cure Salee» یا «جشنواره ی صحرا نشین ها» دور هم جمع میشوند. در این جشنواره مسابقه ای به نام «گِرِوول» «Gerewol» برگزار میگردد

 

که در آن مردان در اساس ی زیبایی با هم رقابت می‌کنند. در این مسابقه مردان جوان «بخصوص دامداران» با آرایش کامل، زیورآلات و برترین لباس هایی که دارند کنار هم می‌ایستند تا داوران زن زیباترین انها را گزینه کنند. دندان ها و چشم های سفید طرفداران بیشتری دارند از این رو مردهای جوان تا جایی که می‌توانند پوزخند می‌زنند و دهان و چشم هایشان را به شکلهای گوناگون باز میکنند تا نظر داوران را جلب کنند.

 

۲- قبیله ی مورسی، صفحات داخل لب

عجیب ترین رسوم قبیله های آفریقایی که باور نمی کنید

صفحات گرد داخل لب ها که به انها «Dhebi a Tugion» گفته می‌شود توسط زنان قبیله ی مورسی در نزدیکی منطقه ی «جینکا» در دره ی «اومو» در اتیوپی مورد بهره گیری قرار میگیرد. این قبیله یکی از معدود قبیله ها در شرق آفریقاست که هنوز این سنت قدیمی را ادامه میدهند

 

اما باستان شناسان صفحاتی را در این منطقه پیدا کرده اند که بیش از ۳۰ سال پیش مورد بهره گیری قرار گرفته اند. به گفته ی پزشک جروم لوییس از کالج لندن:” از این صفحات بعنوان یک وسیله ی زیبایی بهره گیری می‌شود. همین طور این صفحات روشی منحصر به فرد برای متمایز کردن فرد از دیگران محسوب میشود”.

 

بعد از سوراخ کردن لب پایین با یک میخ چوبی هر چند وقت یکبار میخ چوبی بزرگ تری جایگزین میخ قبلی میشود تا اینکه سوراخ لب به اندازه ی کافی باز شده و یک صفحه ی سرامیکی نعلبکی شکل در داخل آن قرار میگیرد که با گذشت زمان باعث بازتر شدن لب خواهد شد. ممکن هست شعاع این صفحات به ۲۰ سانتیمتر نیز برسد.

 

۳- قبیله ی هیمبا، اوتجیزه

عجیب ترین رسوم قبیله های آفریقایی که باور نمی کنید

زنان قبیله ی نیمه صحرا نشین «هیمبا» «Himba» در شمال نامیبیا به دلیل موها و رنگ قرمز صورت خود مشهور میباشند. این ظاهر در اثر بهره گیری ی هر روزه از ماده ای به نام «اوتجیزه» «Othize» روی صورت و موها که خمیری ساخته شده از ترکیب کره، چربی و خاک رس هست بدست می‌آید.

 

قبلاً تصور بر این بود که این ماده برای حفاظت در برابر اشعه ی آفتاب و دور کردن حشرات موذی بهره گیری می‌شود اما زنان قبیله ی هیمبا گفته اند که این ماده کاربرد کاملاً آرایشی دارد که منطقی به نظر می‌رسد زیرا اینکار در بین مردان قبیله دیده نمی‌شود.

 

۴- قبیله ی هامار، مراسم پریدن از روی گاو

عجیب ترین رسوم قبیله های آفریقایی که باور نمی کنید

در دره ی «اومو» در اتیوپی قبیله ای وجود دارد که دامداران هر از گاهی در مراسمی خاص از روی گاوهای خود می پرند. مردان جوان قبیله ی «هامار» «Hamar»، مردانگی خود را با پریدن از روی گاوها و در واقع دویدن روی پشت این گاوها اثبات می‌کنند در حالیکه باید کاملاً برهنه باشند.

 

هدف چیست؟ این مراسم به معنای رسیدن به بلوغ هست و افراد جوان وقتی که توانستند چهار بار از روی این گاوها عبور کنند می‌توانند ازدواج نمایند. لغزش و افتادن از روی گاوها میتواند باور مردم قبیله در مورد مرد بودن فرد را به شدت خدشه دار کرده و عواقب ناگواری برای وی در پی داشته باشد.

 

۵- قبیله ی خوسا، اولوالوک

عجیب ترین رسوم قبیله های آفریقایی که باور نمی کنید

در مناطق «کیپ شرقی» در آفریقای جنوبی، مردان جوان قبیله ی «خوسا» «Xhosa» با رسیدن به سن بلوغ در مراسمی به نام «اولوالوکو» «Ulwaluko» شرکت میکنند. این مردان جوان که به انها «آباخوتا» «Abakhwetha» گفته می‌شود ابتدا بدون بی حس کردن ختنه شده و سپس در حالی‌که در یک پتو پیچیده شده اند و صورتشان با گل پوشانده شده همراه با مقدار کمی آذوقه باید دهکده را ترک کرده و به سمت جنگل میروند.

 

این افراد باید به مدت ۲ ماه دور از منزل و در داخل سازه ای که توسط افراد بالغ روستا برای اینکار ساخته شده هست مانده و بتوانند امورات خود را بگذرانند. بعد از پایان دو ماه اقامت در جنگل آنها به روستا بازگشته و دیگر عنوان «پسر» به آنها اطلاق نمیشود. در ادامه پتوی دیگری که متفاوت از قبلی هست به آنها داده خواهد شد. این مراسم اجباری بوده و انتقاداتی به خشونت و سختی آن وجود دارد.

 

۶-قبیله ی چِوآ، زن سالاری

عجیب ترین رسوم قبیله های آفریقایی که باور نمی کنید

زنان قبیله ی «چِوآ» «Chewa» شاید رتبه ی برابری با مردان قبیله نداشته باشند اما در یک موضوع حرف اول را می‌زنند: توارث. وراثت و نژاد در این قبیله که در مناطق گسترده ای از زامبیا، زیمبابوه و مالاوی پراکنده شده اند به زنان بستگی دارد و در واقع املاک و زمین ها نیز از طریق مادر به افراد به ارث میرسد.

 

اگر چه توارث از طریق مادر باعث میشود که زنان قدرت خاصی در این جوامع داشته باشند اما با این وجود باز هم مردان میباشند که قدرت اصلی و زیاد را در قبیله ی خود در دست دارند. در واقع حتی با این برتری نیز زنان قدرتی به اندازه ی مردان ندارند.

 

یکی دیگر از سنت هایی که زنان قبیله ی «چوآ» نمیتوانند در آن حضور داشته باشند گروهی با عنوان «برادری نیائو» «Nyau Brotherhood» هست که با روش خاصی که در تصویر می‌بینید ارواح را حرکت داده و رقص خاصی با عنوان «گوله وامکولو» «Gule Wamkulu» را در فصل برداشت محصول و در مراسم عروسی و تدفین انجام می‌دهند.

 

۷-قبیله ی ماسای، آب دهان ریختن

عجیب ترین رسوم قبیله های آفریقایی که باور نمی کنید

آب دهان ریختن یکی از کارهای مهمی هست که افراد قبیله ی «ماسای» «Maasai» در شرق آفریقا انجام میدهند و این موضوع برای آنها به معنای بخشش هست. مردم این قبیله دیدگاه های متفاوتی در مورد مکان قرار گرفتن قدرت و طبع یک فرد دارند و برای آنها آب دهان ماهیت شما بعنوان یک انسان را نشان می‌دهد.

 

تف کردن به معنای بخشیدن بخشی از وجود و قدرت خود به دیگران هست. اینکار در سنین پایین آغاز میشود و روی نوزادان تازه به جهان آمده آب دهان ریخته می‌شود و بدین نحو افراد تف کننده برای وی زندگی خوبی را آرزو می‌کنند. اگر بخواهید به جایی دیگر بروید افراد سالمند قبیله گذشته از عزیمت روی سر شما آب دهان خواهند ریخت تا رفتن شما را متبرک کنند و بدین ترتیب شما هر جا که بروید در امان و سلامت باقی خواهید ماند.

 

۸- قبیله ی سان، رقص شفابخش

عجیب ترین رسوم قبیله های آفریقایی که باور نمی کنید

مردم قبیله ی «سان» «San» در کشورهای بوتسوانا، آنگولا و نامیبیا در جنوب آفریقا سکونت دارند و بعضی انها را قدیمی ترین ساکنان زمین می‌دانند. شیوه ی شکار دسته جمعی انها هزاران سال قدمت دارد و رقصی دیدنی نیز با این مراسم همراه هست که از آن با نام «رقص شفابخش» یاد میشود.

 

بر اساس مطالعات تاریخی در این مراسم که یک شب تمام ادامه دارد تمامی افراد قبیله شرکت میکنند و در آن افراد سالمند و درمانگران قبیله دور آتش می رقصند.در واقع افراد قبیله پشت سر این افراد می رقصند، آوازهای مخصوص می‌خوانند و نفس نفس می‌زنند تا اینکه به حالت خلسه وارد شوند. این روش باعث میشود که با ارواح نیاکان و مردگان خود رابطه برقرار کنند و کسانی که بیمار میباشند نیز از این طریق شفا پیدا می‌کنند.

 

این سنت در حال از بین رفتن هست و در بعضی از جوامع سان این مراسم تنها برای توریست ها برگزار میشود زیرا آنها به اجبار از تمامی قلمروهای قدیمی شان کوچ داده شده اند و دیگر نمیتوانند مراسم شکار را برگزار کنند.

 

۹- قبیله هایی با زبان بانتو، لوبول

عجیب ترین رسوم قبیله های آفریقایی که باور نمی کنید

سنت «لوبولا» «lobola» مراسمی مربوط به زناشویی هست که در بین قبایل متعددی که در آفریقای جنوبی، زیمبابوه و سوازیلند سکونت داشته و به زبان «بانتو» «Bantu» صحبت میکنند و به ویژه در بین قبیله ی «زولو» «Zulu» دیده میشود. در واقع این مراسم که به معنای «ثروت عروس» هست

 

خانواده ی داماد با خانواده ی عروس در مورد مهریه ی او مذاکره میکنند. این مهریه ممکن هست به اشکال مختلفی از جمله پول نقد باشد اما بعضی احشام را ترجیح می‌دهند. بر اساس بعضی گزارش ها در سال ۱۹۹۸، نلسون ماندلا که اصالتاً از افراد قبیله ی «تمبو» «Thembu» بود ۶۰ گاو را بعنوان مهریه به زن جدیدش گراکا ماچل پرداخت کرد.

 

 به گزارش پارس ناز این مراسم درگیری های بسیاری را به دنبال دارد زیرا مردی که قصد دارد ازدواج کند باید دستکم گله ی بزرگی گاو داشته باشد و تا زمانی که گله ی گاوهایش را به مقدار معینی برساند

 

در منزل ی پدرش ماندگار بوده و برای وی کار خواهد کرد. در چنین جوامع دامداری افراد معمولاً در اواسط چهل سالگی پیروز به ازدواج میشوند. به همین علت معمولاً تعداد زنانی که در سن ازدواج قرار دارند افزایش پیدا میکند زیرا مردان هم سن بسیار کمی توانایی فراهم سازی مهریه های سنگین را دارند.

 

۱۰-قبیله ی توارِگ، سربند تانگلماست
عجیب ترین رسوم قبیله های آفریقایی که باور نمی کنید

قبیله ی «توارِگ» «Tuareg» تنها قبیله ای هست که در آن مردها به جای زن ها از روپوش و نقاب بهره گیری میکنند. این روپوش که «تانگلماست» «Tangelmust» نام دارد در واقع یک سربند آبی رنگ هست که تا هشت متر نیز طول دارد و در سر و صورت پیچیده میشود. این سربند برخلاف شکل ظاهری خود با سربند مسلمانان کاملاً تفاوت داشته

 

و اگر چه از آن برای محافظت در برابر آفتاب و طوفان شن بهره گیری می‌شود بلکه مردان قبیله در شب نیز آن را بر سر دارند، و حتی در حین غذا خوردن. مردان صورت خود را نیز با همین سرپوش در برابر افراد غریبه و زنان می پوشانند در حالی‌که زنان اجباری برای پوشاندن صورت خود در این مورد ندارند.

 

۱۱- قبیله ی بودی، مراسم نمایش چاقی کائل

عجیب ترین رسوم قبیله های آفریقایی که باور نمی کنید

هر سال در ماه ژوئن یا جولای در دره ی اومو در اتیوپی که با سال اخیر قمری قبیله ی «بودی» «Bodi» به نام «کائل» «Ka’el»مصادف هست یک مراسم خاص برگزار می‌شود. در ماه های منتهی به سال اخیر بعضی از مردان قبیله به مدت چند ماه در قرنطینه به سر برده و برای چاق شدن مخلوطی از شیر و خون گاو می‌نوشند

 

تا شکمشان باد کرده و به شدن چاق شوند. سپس هر قبیله مرد ازدواج نکرده ای را بعنوان نماینده ی خود در مسابقه ی چاق ترین مرد شرکت می‌دهد و بدین ترتیب کسی که برنده شود افتخار زیادی کسب کرده و میتواند همسر خوبی برای خود گزینه نماید. دیدنی اینکه بعد از به اتمام رسیدن این جشنواره مردان چاق شده در عرض چند هفته به شرایط پیش از چاق شدن برمی گردند و وزنشان کاهش پیدا می‌کند.

 

۱۲- قبیله ی داسانِچ، زیورآلاتی بازیافتی
عجیب ترین رسوم قبیله های آفریقایی که باور نمی کنید

باید بگوییم که فرهنگ چیز اثبات و تغییر ناپذیری نیست و جوامع گوناگون همواره عناصر و سنت های جدیدی را به فرهنگ خود اضافه می‌کنند. برای مثال قبیله ی «داسانِچ» «Dassanech» در دره ی اومو در اتیوپی و در مرز کنیا از انواع زباله ها و به خصوص در بطری بعنوان زیورآلات بهره گیری می‌شود.

 

زنان قبیله این درهای بطری را به سربندهای پرسرو صدا و جذاب تبدیل می‌کنند. بعضی دیگر از زنان نیز از ساعت های شکسته و بدلیجات بهره گیری می‌کنند تا به چشم آمده و جلب دقت کنند. بدین ترتیب شانس ازدواج کردن آنها افزایش پیدا خواهد کرد.

 منبع : پارس ناز

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


برای داشتن پوستی شفاف و جوان می توان 3 دمنوش

بابونه ، چای سبز و چای قرمز را بنوشید .

زیرا تاثیرات مثبتی روی رنگ پوست می گذارد بابونه گیاهی است که برای درمان مشکلات پوستی می توان ان رابه صورت دمنوش مصرف کرد و یا از بخور ان استفاده کرد و چای قرمز برای درمان پوست های ملتهب بسیار مفید است ضمن ان که تصفیه کننده خون هم می باشدو چای سبز علاوه بر جوان سازی پوست به کاهش وزن هم کمک می کندبا خوردن این دمنوش ها می توانید پوستی همچون اینه داشته باشید

اضافه وزن

آیا شما هم از اضافه وزن رنج میبرید و وعده غذایی شام را از برنامه غذاییتان حذف کرده ایید؟ آیا میدانستید که حذف وعده غذایی شام از برنامه غذایی مضر است؟ آیا میدانستید نخوردن ناهار وزن را متناسب میکند؟ پس هیچ وقت شام را حذف نکنید به جای آن ناهار نخورید چون ناهار خوردن وزن را زیاد میکند. آیا میدانستید غربی ها در سدد آن هستند که ناهار را حذف کنند و به جای آن از عصرانه استفاده کنند؟

میوه

اگر دوستدار میوه های نوبرانه باشید و یا اگر نباشید به راحتی نمیتوانید از میوه خوش طعم چغاله بادام چشم بپوشید. چغاله بادام همان بادام نارس یا کال میباشد که یکی از پرطرفدارترین میوه های بهاری میباشد.گرچه به دلیل نارس بودن میوه خواص جغاله رسیده را ندارد اما به نوبه خودش میتواند مفید باشد.اگر از دوست داران میوه چغاله بادام هستید بد نیست که از خواص این میوه خوشمزه خبردار باشید.در ادامه به خواص میوه اشاره میشود .
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : امید جهانشاهی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 22 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : امید جهانشاهی
Image  3d painting
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : امید جهانشاهی
عروسک جناب خان اورجینال

عرضه شده در 2 سایز کوچک و بزرگ

دارای كد تایید صحت كالا

دارای هولوگرام و اتیكت جناب خان

استفاده از الیاف نرم در تولید عروسك


100% اورجینال و فوق العاده با كیفیتخرید سایز کوچک با قیمت : 35000 تومانخرید سایز بزرگ با قیمت : 45000 تومانعروسك ها در بین مردم طرفداران زیادی دارند، شخصیت های كارتونی كه در سریال ها و برنامه های مختلف وجود دارد باعث می شود تا مردم دوستدار آن ها باشند، اینبار با عروسك جناب خان در خدمت شما هستیم. عروسكی كه به شما معرفی میكنیم علاوه بر شناخته شدنش در بین كودكان، در بین بزرگسالان هم طرفداران بسیاری دارد. جناب خان مدتی است در برنامه ی خندوانه به كارگردانی رامبد جوان بر روی آنتن و از شبكه ی نسیم پخش می شود. از این رو كه همیشه و در همه جای دنیا شخصیت های برتر، دارای طرفدارانی هستند، ما نیز بر آن شدیم تا این عروسك زیبا و شاد را در بین طرفداران این مجموعه و دوست داران جناب خان تهیه و توزیع كنیم. این روز ها همه جا صحبت از عروسكی متفاوت گوش مردم را نوازش میدهد. عروسكی كه با شخصیت مهربان و البته رك خود مردم را به خنده وا داشته است.جناب خان شخصیت معروفی كه همانند عروسك های مجموعه ی كلاه قرمزی محبوبیت بسیاری در بین مردم پیدا كرده است.به طوری كه بیشترین مخاطب آن را بزرگسالان تشكیل می دهند. این عروسک 100% اورجینال بوده و دارای دارای كد تایید صحت كالا و هولوگرام می باشد و در 2 سایز کوچک و بزرگ با کیفیت بسیار عالی تولید شده است.


خرید سایز کوچک با قیمت : 35000 تومان


خرید سایز بزرگ با قیمت : 45000 تومان

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 10 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : امید جهانشاهی
کیف زنانه Adela

طراحی بسیار جادار و شیک

عرضه شده در رنگ های مشکی و کرم


دارای نگین های براق جلوی کیفقیمت : 24000 تومانکیف زنانه Adela جنسی از چرم مصنوعی با کیفیت بالا، دوخت تمیز و ظاهری زیبا دارد و دارای رنگ مشکی و کرم می باشد.
کیف زنانه Adela یک کیف روزمره/فشن/مجلسی می باشد و از یک بند رودوشی قابل تنظیم برخوردار بوده و دارای یک محفظه بزرگ اصلی زیپدار و و یک محفظه کوچک داخل کیف و یک محفظه متوسط زیر درب و یک محفظه کوچک زیپدار پشت کیف می باشد. کیف زنانه Adela دارای ظاهری بسیار زیبا و شیک می باشد که وجود نگین هایی درخشان زیبایی و درخشش این کیف را دو چندان نموده است.
ویژگی منحصر به فرد کیف زنانه Adela برخورداری از نگین های درخشان در قسمت جلوی کیف می باشد که به زیبایی آن افزوده است.


قیمت : 24000 تومانویژگی های کیف زنانه Adela:
- نام: کیف زنانه Adela
- مدل: Adela
- جنس: چرم مصنوعی
- ارتفاع: 19 سانتی متر
- عرض: 20 سانتی متر
- پهنا: 7 سانتی متر
- محفظه اصلی: دارای یک محفظه بزرگ زیپدار
- دارای یک محفظه کوچک داخل کیف
- دارای یک محفظه متوسط زیر درب کیف
- دارای یک محفظه کوچک زیپدار پشت کیف
- بند: دارای بند رودوشی قابل تنظیم
- رنگ: مشکی و کرم
- درب: دارای یک درب با قفل مگنتی
- ظاهر: دارای نگین های براق روی قفل کیفروش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول یا محصولات مورد نظرتان را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت : 24000 تومان

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 10 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : امید جهانشاهی
ساعت مچی هابلوت مدل BIGBANG

طراحی فوق العاده شیک و لاکچری

دارای تقویم روز شمار

دارای بند عطر دار

دارای جعبه شکیل و 6 ماه گارانتی تعویضقیمت : 49000 توماناین ساعت در 4 رنگ  مشکی، قهوه ای، سرمه ای و خاکستری  عرضه شده است.
در هنگام ثبت سفارش در قسمت پیغام می توانید رنگ مورد نظر خود را ذکر کنید.

ساعت مچی هابلوت BIGBANG یکی از جدیدترین مدل های عرضه شده کمپانی معتبر Hublot می باشد. این ساعت دارای بند پیو بسیار با کیفیت و صفحه شیشه ای ضدخش می باشد که در 4 رنگ بند مشکی، قهوه ای، سرمه ای و خاکستری عرضه شده است. این ساعت دارای تقویم روز شمار می باشد. این برند محصولات لوکس تولید کرده و در سری ساعت های خود از بند عطر دار استفاده کرده است که این نو آوری و طرح لاکچری آن مورد توجه آقایان شیک پوش قرار گرفته است.


قیمت : 49000 تومانامکانات و ویژگی های ساعت مچی هابلوت :
- دارای بند پیو (عرضه شده در 4 رنگ بند مشکی، قهوه ای، سرمه ای و خاکستری)
- دارای بند عطر دار  (این برند به سبب داشتن بند عطر دار در سراسر جهان شناخته شده است)
- صفحه شیشه ای ضد خش
- دارای تقویم روز شمار
- جعبه بسیار شکیل
- شش ماه گارانتی تعویضروش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول یا محصولات مورد نظرتان را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قیمت : 49000 تومان
نوع مطلب :
برچسب ها : خرید ساعت مچی هابلوت، خرید ساعت مچی Hublot، خرید ساعت مچی لاکچری، خرید ساعت مچی لاکچری هابلوت، ساعت مچی با بند عطر دار، ساعت مچی،
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : امید جهانشاهی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
خرید لوازم دیجیتال|خرید ساعت مچی |خرید تی شرت | خرید لوازم دیجیتال|خرید ساعت مچی |خرید تیشرت |خرید تی شرت | خرید لباس زیر | خرید لباس زنانه| خرید پوشاک |خرید لوازم جانبی موبایل| خرید لوازم جانبی خودرو